Blog

HomeDış MekanBahçeBanyonuzda bitki yetiştirmeyi hiç düşündünüz mü?

Banyonuzda bitki yetiştirmeyi hiç düşündünüz mü?

Banyo ortamı bol nemli ve genellikle yarı gölge ve gölge ortamlar olduğu için seçilecek bitkilerin özelliklerinin iyi bilinmesi gerekiyor. Nemli ortamı seven, gölgeye adapte olabilen ve çok büyük formda olmayan (eğer banyonuz çok küçükse ve az ışık alıyorsa) bitkileri banyonuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Örneğin, Dreceana marginata, dreceana warneckii, dreceana compacta…

Banyoda bitki bakımı:

Dreceana son derece dekora uyumlu, kaliteli, iki yüzün üzerinde çeşidi bulunan geniş bir bitki türüdür. Tropikal bitkiler oldukları için bakımının güç göründüğü akledilse de, bir iki çeşidi haricinde kısmi gölge dahil her yere uyum sağlamakta ve yıllarca sorunsuz büyümektedirler. İçlerinde en uzun süre dayanabileni Dreceana compactadır. Siyahı andıran yeşil yaprakları olan bu bitkinin bilinen en uzun boylusu 150 cm kadardır. Üst kısmı genişlemekte ve senelerce aynı formunu korumaktadırlar.

Kış mevsimindeki ortalama sıcaklık 16-17 ile 23-25 arasında olmalıdır. Olması gereken bitkinin bol ışıklı bir alanda büyümesidir. Ancak belirli bir zaman diliminde alıştırıldıktan sonra loş bir mekanda da yaşayabilmektedirler. Toprağı kurumaya yakın, alt tarafından su çıkancaya denk sulanmalı ve kış aylarında her gün yapraklarına su sıkılmalıdır. Gelişme dönemlerinde ise  onbeş  günde bir yapraktan ya da topraktan gübreleme yapılması zorunludur.

Son olarak, yılda bir veya en geç iki yılda bir saksılarımızı değiştirmeyi ihmal etmeyelim.

 

Bir önceki yazımız olan Örnek Bahçe Düzenlemeleri 2 "Önce ve Sonra" başlıklı makalemizde örnek bahçe düzenlemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.