Blog

HomeNasıl Yapılır?Boya-AlçıBoya alırken nelere dikkat edilmelidir?

Boya alırken nelere dikkat edilmelidir?

Boyalarımızı alırken, önemli olan iki işlemi de doğru yaptığımız zaman her şey daha kolay ve zevkli olabilir. Böylece hem daha az yorulacağız. hem de sonuç çok daha keyifli olacaktır.

Birinci işlemimiz, uygulanacak ortama ve zemine göre doğru boyayı seçmek olmalıdır. Bunun için de satış yetkilisine doğru bilgi vermemiz çok önemlidir. Örnek olarak, rutubetli bir ortamda ya da saten alçılı bir zeminde uygulama yapmak istediğimizi belirttiğimizde, boyamızı rutubetli ortama uygun formüllü çeşitlerden, rulomuzu da saten alçılı zemin için olan çeşitlerden seçebilir, böylece duvarlarımız için en doğru uygulamayı yapabiliriz.

İkinci işlemimiz ise, renk seçimimizdir. Doğru renk seçimi geniş, dar alanlar ya da aydınlık, karanlık ortamlar için değişiklikler gösterir. Ancak burada en önemli olan, sizi rahatlatan renkleri seçmenizdir. Ton seçimlerini önerilere göre yapmak daha doğru olacaktır. Yaşadığımız ortamı güzelleştiren, dünyamıza bambaşka anlamlar katan renklerin, insanları psikolojik olarak etkilediği de bilinmektedir. Bu sebeptendir ki renklerin seçimi kişisel tercih olarak görünse de, aslında psikolojik durumumuzu gösterir. Renk ışığa bağlı bir etkidir. Güneşli havalarda ya da aydınlıkta renkler daha canlı, kapalı havalarda ya da loş ortamlarda soluk görünürler. Dekorasyonda, ışığın duvar üzerine geldiği açıya göre renkte ton farklılıkları yaşanabilmektedir. Bu sebeple, renk seçilecek mekanın aldığı ışık ve aydınlatmaları göz önünde bulundurmak gerekir. Sıcak renkler insanı canlandırırken, soğuk renkler sakinleştirir. Parlak renkler mutlu ve enerjik bir ruh halini yansıtırken, puslu renkler ise karamsar bir ruh halini yansıtır.

Sıcak tonlardaki oda duvarlarının rengi, insana odanın normal ısısından birkaç derece fazla sıcak olduğu hissini uyandırır. Bu sebeple, evlerin kuzey cephelerindeki odalarındaki sıcak renkler, güney cephelerindeki odalarında soğuk renkler kullanarak ısı açısından da psikolojik denge sağlanabilir.

Odayı olduğundan büyük göstermek için açık renkler kullanırken, koyu renklerin mekanı olduğundan daha küçük ve dar gösterebileceği unutulmamalıdır.

Bilimsel olarak renkleri ele aldığımızda, şu şekilde bir ayrıma gidebiliriz;

Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor ”Gökkuşağı” renkleridir. Gökkuşağı renkleri birleştiğinde beyaz görünümündedir.

Sıcak renkler: Kırmızı, Turuncu ve Sarı

Soğuk Renkler: Mavi, Yeşil ve Mor.

Tamamlayıcı renkler: Sarı ile Mor; Kırmızı ile Yeşil; Turuncu ile Mavi