Blog

HomeDekorasyonRenklerDekorasyonda Renk seçimini nasıl yapmalıyım?

Dekorasyonda Renk seçimini nasıl yapmalıyım?

Evimizin ve işyerlerimizin tadilatlarını yaptıktan sonra birazımız hüsranla karşılaşmaktayız. Renk seçimimizin iyi yapılmadığından dem vurabiliriz. Bu konuda size sunacağımız birkaç önerimiz bulunmaktadır.

İyi bilinmelidir ki dekorasyonda açık renkleri tercih etmek hem odadaki ışık miktarın artmasına hemde odanın geniş görünmesini sağlamaktadır. Aksine koyu renkli dekorasyon tercihinde ise mekanın alan olarak daraltığı farkedilecektir. Yine basık tipli ev veya işyerinde ise yan duvarların koyu, tavanın ise açık renkte tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sayede basıklık ortadan kalkmaktadır. Bunları gözönüne alarak dekorasyonunuza başlayabilirsiniz.

  • Ufak ev veya işyerleri için kırmızı, turuncu veya sarı gibi sıcak renkler kullanılabilir
  • Mavi, bordo veya mor gibi soğuk renkler ise normal büyüklükteki mekanlar için uygun olabilir.
  • Sportif bir ev tarzı istiyorsanız fıstık yeşili gibi açık tonları kullanabilirsiniz.


     Renk seçimini nasıl yapmalıyım?

Kırmızı:

Bu rengin kan akışını hızlandırdığı ve kan basıncını yükselttiği ispatlanmıştır. Sıcak dialogların yaşanacağı eğlence mekanları, yemek salonları gibi yerlerde kullanılabilir. Amerikalı ünlü yemek şirketininin de bu renkleri sık kullanmasının nedeni kırmızının kişide oluşturduğu enerjiden yararlanarak iştahının artırılmasını sağlamaktır.


Yeşil: 

Bu renk genel manada şifa veren renklerden bir tanesidir. Ağaçların içerisinde bulacağınız huzuru, evinizde yeşil rekli dekorasyon uygulamalarında bulmanızı sağlayacaktır. Kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Sarı:

Sarı renk genellikle dekorasyonda tam tonunda kullanılmaz. Sarının diğer tonları tercih edilir. Tam sarı renk kişiye ciddi oranda rahatsızlık veriyorken, sarının açık tonlarında bu sorun yerini rahatlamaya, kişinin motivesinin artmasına bırakıyor.


Mavi: 

Nasıl deniz insanı sakinleştiriyorsa, mavi renklerinde dekorasyonda kullanılması kişinin bulunduğu ortamda kendini rahat hissetmesini sağlar.