Google+

Derz nasıl sökülür, kazınır, temizlenir?

Anasayfa Fayans-Kalebodur 22 Ekim 2014 40142 Okunma
Derz nasıl sökülür, kazınır, temizlenir?

Fayans ve kalebodurların arasına uygulanan derz dolgu uygulaması zaman  içerisinde deforme olmaktadır.  Deforme sonucu seramik aralarındaki derz dolgu malzemesi kaybolmakta, derz dolgunun rengi değişebilmekte ve seramiklerimiz korunaksız hale gelebilmektedir. Oluşan bu deforme nedeniyle su sızıntıları oluşabilmekte veya seramiklerimiz korunaksız haldeyken kırılmaktadır.

Bu sorunu çözmek için en etkili yömtem, derz aralarındaki dolgu malzemesini temizlemektir. Bunun içinde yapabileceğiniz çözümleri ifade etmeye çalışalım.

Temizleme veya kazıma esnasında kesinlikle seramiklere zarar vermemeye çalışalım. Çünkü seramiklerimiz ufak bir metal temasında deforme olabilmektedir.

1. Tornavida yardımıyla en kolay kazıma işlemi yapılabilmektedir.

tornavida

2. Kazıma veya temizleme işlemini Spatula yardımıyla yapabilirsiniz.

venspatula001

3. Kesinlikle temizleme ve kazıma esnasında etkili deterjanlar kullanmayınız. Deterjan alt taraftaki yapıştırıcı ya ve seramiklere geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir.

4. Son yıllarda sık kullanılmaya başlayan derz sökme makinalarını kullanabilirsiniz.

Bosch firmasına ait olan alttaki ürünün farklı markaları da hulunmaktadır. Bu ürünün adı “bosch pmf” multifonksiyon

Bosch pmf

Bir önceki yazımız olan Su Tesisatı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Her Haklı Saklıdır. Sitedeki bilgileri kaynak göstermeden yayınlamak yasaktır. Resim veya yazılarla ilgili telif hakkı ihlali yapmamız durumunda bunun tarafımıza bildirilmesini istiyoruz. Bildirim sonrasında gerekli incelemeler yapılarak düzeltme ve silme işlemleri yapılacaktır.
Portal Teması : Wptr.Co