Blog

HomeDekorasyonAydınlatmaDoğru Aydınlatma Ürün Satışını Etkiliyor

Doğru Aydınlatma Ürün Satışını Etkiliyor

aydinlatmaBir üreticinin asıl amacı ürettiğini satmaktır. Satabilmenin en önemli koşulu ise üretilenleri teşhir ederek kullanıcıya sunmaktır. Bu nedenle ürünlerin satışa sunulup, teşhir edildiği yerler ilgi çekici nitelikte olmalıdır. Müşteriyi çekerek, ürünü almaya özendirmelidir. Bu da iyi bir iç mekan tasarımı ile sağlanabilir.

İç mekan tasarımının en önemli adımlarından biri de iç mimari ile bütünleşen aydınlatma tasarımıdır. İyi bir aydınlatma tasarımının, konfor, performans ve güvenlik açısından hayat kalitemiz üzerinde oynadığı etki yadsınamaz. Ortak yaşam alanlarında, iç mekan tasarımını daha da vurgulayarak ortamın oluşmasına yardımcı olur. Aydınlatma tasarımı, mağaza iç mekan tasarımının en önemli bileşenidir.

İç mimari detaylar ve sergilenen ürünlerin niteliği ancak doğru aydınlatmayla ortaya çıkarılmaktadır. Aydınlatma, mekanın ilgi çekici olması için etkili bir araçtır. Diğer bir önemli nokta ise içeride teşhir edilen ürünlerin renk, biçim ve dokularının rahat ve doğru olarak algılanabilmesi için görülebilirliklerinin sağlanması gerekliliğidir. Doğru aydınlatma tasarımının yapılabilmesi mağazanın hangi ürün grubuna dahil olduğu ile ilşkilidir.

Gerekli görsel performans değerlerinin yerine getirilmesinde seçilecek olan ışık kaynakları ve armatürlerin önemi büyüktür. Ayrıca genel, vurgu ve görev aydınlatması tiplerinden hangisinin tercih edileceğini de mağazada teşhir edilen ürün grupları belirler.

Maliyet sebebiyle gerekli standartları karşılamayan aydınlatma tasarımının yapılması düşen performanslarla daha büyük hatalara ve hatta kazalara yol açmaktadır. Doğru aydınlatma tasarımı, yukarıda belirtilen etkinlik ve fonksiyonellikten de daha fazlasını sağlamalıdır, aydınlatmanın yarattığı duygusal etki unutulmamalıdır.

Olumlu bir alışveriş deneyimi için; mağazanın iç mimari açıdan algılanabilir, pozitif bir imajı tüketiciye sunması ve tüketicinin verilen imajı doğru algılaması gerekmektedir. Bu aşamada, iç mekan tasarımı ve aydınlatma tasarımı oldukça önem kazanmaktadır, ve verilmek istenen imaj müşteriye aktarılmakta, akılda yer etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mutfak Tezgah Üstü Fayans Modelleri başlıklı makalemizde Mutfak tezgah üstü fayans modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.