Blog

HomeNasıl Yapılır?Su-ElektrikElektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Bina, daire, işyeri, otel, araba, traktör, karavan, tekne gibi kullandığımız yer ve araç-gereçler için gereken en önemli unsurlardan birisi elektriktir. Elektriğin bu kadar önemli olması, tesisatını da önemli hale getirmektedir.

Elektrik tesisatına başlamadan evvel, elektrik tesisat yönetmeliğinin iyi bir şekilde okunması ve analiz edilmesi gerekmektedir.

Ardından tesisatın döşenmesi gereken yerlerde başka tesisat olup olmadığı iyi irdelenmelidir. Bunun içinde ev veya binalarda tesisat şeması bulunmaktadır. Bu şemayı binanın yöneticisinden veya müteahhidinden temin edebilirsiniz. Bu şemaya bakarak elektrik tesisatı şeması oluşturulmalıdır.

Sonrasında ise duvarlarımıza en az zarar vererek sıva altı tesisatı yapacağımız kısımları uygun bir aletle kırarız. Günümüzde bunun için kanal açma makineleri kullanılmaktadır. Eğer bu makine ustalarımızda bulunmazsa dert etmeyin. Hilti yardımıyla ustamız sıva altı tesisatının yerini hazırlayacaktır.

Bu aşamalardan sonra kullanılacak mekanın yapısı ve elektronik araç ve gereçlerin durumuna göre elektrik ürünleri seçimini yapmalıyız. Örneğin mutfaklarımızda çok fazla sayıda elektrikli araç ve gereç bulunmaktadır. Her araç ve gereç için ayrı ayrı priz ve hat çekmek gerekmektedir. Çok fazla sayıda priz ve hat olacağından kullandığımız kablo ve prizlerinde, bu tesisatı kaldırabilir olması gerekmektedir. Tesisatı kaldıramayan kablo veya priz kullanılması durumunda elektrikli araç ve gereçler zarar görecektir.

Bu konuyla ilgili soru, sorun veya görüşlerinizi bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

Saygılarımızla

Bir önceki yazımız olan Laminant Parke Nasıl Döşenir? (2.Video) başlıklı makalemizde Laminant Parke Nasıl Döşenir hakkında bilgiler verilmektedir.