Blog

HomeNasıl Yapılır?Fuga- Derz DolgusuEski derz dolgu nasıl temizlenir?

Eski derz dolgu nasıl temizlenir?

Fayans ve kalebodur derzleri sökebilmek, seramikler açısından büyük riskler oluşturmaktadır. Bu riski göze alarak derz  sökme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • İlk olarak derz sökmek için makina kullanabilirsiz. Bu makine ile ilgili detaylı bilgi burada verilmiştir.
  • Kuruyan derzler sökülmek istenirse etrafına bir hayli zarar verebilmektedir. Temizlik için piyasada bununla ilgili birçok malzeme bulunmaktadır. Elektrikli derz sökme makinası,derz sökme ucu vs..gibi malzemeler…
  • Çekiç ve tornavida yardımıyla veya bir çivi ile derz araları kazınır. Bu ufak durumlar içindir. Şayet tüm evin derzlerini sökmek isterseniz seramiklere kesinlikle zarar verebilirsiniz. Seramiklere de zarar da verirseniz yeni çekilen derzden sonra görüntü hiç de hoş olmayacaktır…
  • Piyasada tuz ruhu gibi kimyasal maddeler bulunmaktadır. Bunlarla da çıkabilir fakat seramiklerin altına zarar verir.Kısa vadede sonuç verir ama uzun vadede sorun çıkarmaktadır. Tavsiye etmiyoruz.

Ayrıca sökülen yada kararan yada incelen derzlerin üstüne de derz çekilirse sağlıklı da olmaz. Verim alınamaz. Çözüm komple yenilemektir. Fakat imkanlar el vermiyorsa kısa vadede derzlerin üstüne derz çekilebilir. Derz ile ilgili diğer yazılarımıza bakarak kararan derzlere nasıl çözüm bulunur bunları öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bulut Kereste yeni ürünlerle dikkat çekiyor başlıklı makalemizde Bulut Kereste hakkında bilgiler verilmektedir.