Blog

HomeDekorasyonHalıEv Dekorasyonunda Halı Seçimi

Ev Dekorasyonunda Halı Seçimi

 

Evimizi dekore ederken sıralamamızda birinci aşamamız duvarlar olmalıdır. Duvar rengine karar verdikten sonra perdeler seçilmeli, mobilyalar ve koltuklar peşi sıra takip etmelidir. Sonuncu tercihimiz halı olmalıdır, nedeni ise halının içindeki desenler ve renkler ilk saydığım üç seçenekteki eşyalarınızın seçimini zorlaştıracaktır.

İlk dokunuşu milattan çok daha öncesine dayanan halılar, iç mekanlarımızı güzelleştirmenin yanında aynı zamanda izolasyon amaçlı da kullanılmaktadır.

Çok geniş alanları kaplayan halıların kalitesi ve rengine önem vermek gerekmektedir. Tercihinize ve kişiliğinizi dikkate alarak halılarınızı seçmenizde yarar vardır.

Halı çeşitleri:

Bir dünya çeşidi bulunan halıların yapı olarak türleri; naylon, polyester, olefin, akrilik ve yünlerdir. Her çeşidin bir olumlu bir olumsuz tarafı bulunmaktadır.

Yün halılar kaliteli, sağlıklı olmakla birlikte, leke ve nemlere karşı dayanıksızlığı bulunmaktadır.

Naylon halılar da yün halılar gibi lekeye dayanıklı olmamakla birlikte dayanıklı olmasıyla ve renginin solmamasıyla ön plana çıkan bir halı cinsidir.

Polyester halı, yumuşak ve renkleri çok keskindir.

Olefin halı, renkleri dayanıklı ve temizliği kolay halı cinsidir.

Şagi halıların temizliği zor olması hasebiyle son yıllar popülerliğini yitirmiştir.

Halımızın çeşidini seçtikten sonra ev içerisindeki yerleşimlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Temizliği zor olan halıları çok kullanılan alanlarda kullanmamak gerekmektedir. Özellikle çocuk odaları için anti bakteriyel halı tercihi yapılmalıdır. Yatak odaları için tüyleri uzun, şagi benzeri halılar tercihiniz olabilir. Yine çok kullanılan alanlarda ise koyu renkli halılar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

‘Yasemin’

Bir önceki yazımız olan Yatak Odasında Perde Seçimini nasıl Yapmalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.