Blog

HomeKöşe YazılarıDekortv ekibiEvime tadilat yaptırmak istiyorum

Evime tadilat yaptırmak istiyorum

Yeni ev alma, evlilik veya evimizdeki malzemelerin deforme olması sonucu, bir takım değişiklikler için tadilat yaptırmak zorunda kalabiliyoruz.

Evimizin yenilenmesi esnasında kötü birçok durumla karşılaşabilmekteyiz. Sık sık kötü durumlarla karşılaşılması nedeniyle birçok kişi tadilat yaptırmaktan kaçınmaktadır. Ustamız belirttiği gün ve saatte gelmemiştir, söz verdiği malzemeden daha kötü malzeme kullanmıştır, tadilat sonrası su sızıntılarıyla karşılaşılmıştır veya tadilat düzgün yapılmamıştır gibi bu ve buna benzer birçok sorun karşımıza çıkmaktadır.

Bütün bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için çok dikkatli ve özenli hareket etmelisiniz. Ev tadilatlarının maliyeti 15.000 ile 100.000 arasında değiştiğini düşünürsek dikkat ve özene ne kadar verileceğini ortaya çıkarmaktadır.

Öncelikli olarak fiyatın uygunluğundan daha çok tadilat yaptırılacak olan firmanın profesyonelliğini ön plana almalısınız. Hatta fiyatı hiçbir zaman düşünmemelisiniz. Çünkü profesyonel hareket eden firmalar sizin istediğiniz fiyata göre dekorasyonunuzu yapacaklardır. Unutmayınız ki iyi malzeme ve işçiliği hiçbir zaman değerinden aşağı yaptıramazsınız.

Bu hususla ilgili önerilerimizi sıralayalım:

  1. Bulunduğunuz ilde mümkünse mimarlık hizmeti veren şirketlerle çalışmaya özen gösterin. Bu firmalar işinizi büyük ihtimalle özenle yapacaklardır. Tabiki bu işi suistimal eden firmalar da yok değildir. Bu şirketlerle tadilat öncesi mutlaka sözleşme imzalamalısınız. Sözleşmede ne zaman bitirileceğinden kullanılacak olan malzemelerin listesine kadar her şey detayına kadar yer almalıdır. Zamanında teslim edilmiyorsa zararınızı tazmin edebilirsiniz. Mimarlık firmalarına da belediyeden tadilat izni isteyip istemediğini kesinlikle sormalısınız. Belediyeden izin alınmaması durumunda, olası şikayetlerde tadilatınızı eski hale getirmek zorundasınız. Bu izin sizi bu riskten kurtaracaktır. Artık gerisini şirkete bırakabilirsiniz. Onlar her detayı planlayacak, proje çizecek, uygulama öncesi görsel resimler çizecek ve siz her detayı yapılmadan evvel yakından takip edebileceksiniz.
  2. Bulunduğunuz yerde mimarlık hizmeti veren şirket yoksa referanslı ustalarla çalışmalısınız. Bu çok önemlidir. Aksi halde tadilatınızın sorunlu geçecek olması kaçınılmazdır.
  3. Bazen ayrı ayrı ucuza gelsin diye tek bir şirketle çalışmayabiliyoruz. Bu durumda da muhatap bulma sorunu olacağından bu durumdan uzak durmalısınız. Ucuza getireyim diye mevcut harcanan parayı heba edebilirsiniz. Bu riske hiç girmemenizi tavsiye ederim.
  4. Unutulmamalıdır ki “ Bir işi bir defada yaptırmak en ucuz işçiliktir”. Yani güvendiğiniz usta veya firmaların istediği fiyatlar üzerinde çatır çatır pazarlığınızı yapın, fiyatı aşağıya çekin ama mutlaka güvendiğiniz insanlarla çalışın, ucuz değil diye yaptırmamazlık etmeyin. Böyle yapan hemen herkesin tadilatta sıkıntı yaşadıkları herkesin malumudur. Parasını esirgemeyin. Çünkü burası sizin yaşam alanınız. Keyifli anlar geçireceksiniz.

Saygılarımızla.

Yorum ve önerilerinizi bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ahşap Oyuncak Modelleri başlıklı makalemizde Ahşap Oyuncak Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.