Blog

HomeDış MekanBahçeKış mevsiminde Çiçeklerin donmaması için neler yapılabilir?

Kış mevsiminde Çiçeklerin donmaması için neler yapılabilir?

Karın toprağa kavuşması kadar güzel bir şey yok. O soğuk görünen tabakanın altında, dışarıda ayaza çeken havadan korunan toprak bahara hazırlanıyor, yenileniyor. Ya dışarıda kalan çiçekler?

Karın yağışı bereketin, bolluğun müjdecisi. Yeterince soğuk yapmayan kışların ardından toprak da kendine gelemiyor, verimi azalıyor. Bahar gibi geçen 2014 kışının ardından düşen mahsul bunun göstergesi.

Karın yağışının bereketi, balkonda çiçekleri olanlar, şehirde balkon bostanı yetiştirenler için zorlukları da içeriyor elbette. Dışarıda kalan çiçekler, bitkiler ne olacak?

Havaların soğuması, rüzgârların artmasıyla beraber çiçekleri balkonun korunaklı yerlerine aldınız. Şimdi soğuk artık o korunaklı yerlere de erişti, çiçekler kurudu. Eğer soğuklar başlamadan naylon poşetlerle saksıyı ve toprağı kapatmadıysanız, daha da geç olmadan ilk bu önlemi almalısınız. Naylonun çeşitli yerlerine delikler açmayı, toprağı sımsıkı saracak şekilde değil, nefes alacak şekilde aralık bırakmayı ihmal etmeyin. Sonrasında yosunlanmış bir toprak, kurumuş bitkilerle karşılaşmamak için bu şart.

Naylonla sarmak bir önlem ama yeterli bir önlem değil. Bir yöntem daha var: Kutulama. Saksılarınızı kapsayacak büyüklükte karton kutuları buldunuz. Bu karton kutunun içine saksıyı koyun. Kartonun kapağını koli kapatır gibi, dört kenarı iç içe geçecek şekilde kapatın. Yine kartona delikler açın. Karton, çiçekleri hem ısıtan hem de soğuğun etkisini kesen bir işlev görecektir. Bu işlemi yaparken balkonun kuru bir noktasını tercih etmekte fayda var. Kalın kartonlar erimese de uzun süre ıslak kalması donmalara neden olabilir.

Bütün bu işlere üşendiniz, çiçekleriniz dışarıda kaldı, üzerini de kar kapladı. Hâlâ yapılacak bir şey var. Çiçekleri karlı halini bozmadan rüzgâr almayan bir köşeye kaldırın. Önemli olan, karın buzlaşmaması. Yoksa üzerindeki kar dışarıyla irtibatını keseceği için yine bitkinin donmasını önleyecektir.

Bu şekilde kalan çiçeklerin dışarıda kalan kısımlarını baharın hemen başında budamalı, zayıf dallara güç vermek için kendini yormasına izin vermemelisiniz. Bu sayede kökün güçlenmesini sağlarsınız.

Laleler, sümbüller, çiğdemler, kardelenler için bu yazdıklarımı yapmanıza gerek yok. Onlar zaten kara alışık. Üşümesinler diye içeri alırsanız, daha da hızla kurumalarına neden olursunuz. Sezai Karakoç’la bitirelim:

“Karın yağdığını görünce/ Kar tutan toprağı anlayacaksın/ Toprakta bir karış karı görünce/ Kar içinde yanan karı anlayacaksın.”

Kaynak:Zaman.com

Bir önceki yazımız olan Örnek Bahçe Düzenlemeleri 2 "Önce ve Sonra" başlıklı makalemizde örnek bahçe düzenlemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.