Blog

Laminant Parke Nedir?

Dünyadaki ilk laminant parke döşeme ürünü 1980 de üretilmiştir.
Ancak parke AR-GE çalısmalarından dolayı piyasalara yeni ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden itibaren çok zaman geçmeden laminant parke adlı yeni zemin döşeme ürün türü diğer Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale geldi. Laminant Parke üretiminin ilk yıllarında istenilen şekilde ve kalitede olmayışı firmayı araştırma ve geliştirme ye yönlendirmistir . 
1985`lerin sonlarında laminant parke ürünün kendisini başka zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Laminat parke dört ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, Parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır.
Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır:Parke-Laminat Parke

  • En alt katman plastik, kağıt veya melamin destek tabakası olup, dengeleme tabakası olarak bilinmekte ve parkenin dengeli oturmasını sağlayarak zeminden kaynaklanan rutubeti engeller.
  • Orta yoğunluklu fiber levha (MDF) veya yüksek yoğunluklu fiber levha (HDF) dan mamul bu öz tabaka suya dirençli olan ana taşıyıcı katmandır. Hem MDF hem de HDF ağaç elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilmektedir.
  • Dekoratif tabaka ise parkeye gerçek ağaç deseni görüntüsünü veren tabakadır. Bu tabaka esasen bir fotoğraf olup, birkaç kağıt tabakanın melamin reçine ile sıkıştırılmasından elde edilir. Gerçek renkler ve sedef parlaklığındaki boya derin bir dekor ve gerçek bir görüntü sağlar. Bu dekor tabakası ağaç dokulu geniş bir fotoğraf ile başlar ve laminat tahta boyutlarında bölümleştirilir. Çünkü aynı fotoğraf birçok tahta için için kullanılmaktadır ve tahtaların durumuna göre yeniden desen oluşturmak mümkün olmaktadır.
  • Koruyucu en üst katman ise aşınmaya karşı direnç gösteren tabakadır. Bu tabaka şeffaf aluminyum oksitten mamul bir kaplama tabakasıdır. Bu kaplama tabakası tüketici eğilimlerine bağlı olarak düşük veya yüksek parlaklıkta olabilir. Bu tabaka nemin tahtaya nüfuz etmesini engeller.

 

Bütün bu tabakalar üst üste konularak, yüksek ısı ve yoğun bir basınçla bir bütün oluşturacak şekilde kaynaştırılır. Bazı tahtaların öz tabakası diğerlerinden kalın olup, her uygulamada iyi bir dayanım gösterir. Yani tahtanın özü ne kadar kalın olursa, dayanıklılığı da o kadar fazla olur. Öz tabaka milimetre olarak ölçülür ve niteliği ürünün sınıfına ve imalatçının belirlediği sınıfa bağlıdır.

İlk Bakışta Laminat Parke Döşemenin Büyük Faydaları şöyle özetlenebilir:

Laminant Parke, zaman zaman hala önyargılarla karşılaşmaktadır bunun sebebi önceki nesil olan 1980 lerdeki parkedir. 
O zamanın teknoloji ve yöntemleri, Laminant Parke, yer döşeme üretimi için henüz çok gelişmiş değildi, bunun yanı sıra ucuz parkenin bir çok zayıf ve eksik noktaları olduğu biliniyordu. O zamandan bu zamana gelişen teknoloji ve gerekli ihtiyaçlar ve talepler sonucunda zemin alanın da güzel gelişmeler yaşandı. Üretim firmaları standartlarını önemli ölçüde arttırmıştır.

Laminat Parke Sağlamdır Laminat Parke Dayanıklıdır. Laminat Parke Isıya Dayanıklıdır Lamine Parke Solmaz Laminat Parke Doğaldır

Sağlamdır;
Laminat Parke; Darbeye dayanıklı etki ve basınç rezistanslı. Çizilmelere karşı dayanıklı ve aşınma riskine bağlı olarak yüzey kaplaması sert ve dayanıklıdır.

Darbelere Dayanıklıdır;
Laminat Parke; Darbelere ve ağır yüklemelere karşı dayanıklı, mobilyaların ağırlıklarından dolayı meydana gelebilecek izlerin hiçbirini yüzeyinde barındırmaz.

Isıya Dayanıklı;
Laminat Parke; Parıldayan sigara külü ve yanık lekeleri bırakmaz. Laminat Parke zemin kaplamaları aleve dayanıklıdır.


Güneşe Dayanıklıdır;
Laminat Parke; Güneşin zararlı ışınlarına karşı dayanıklıdır.

Doğaldır;
Laminat Parke; %90 doğal ağaç malzemeden yapılmıştır.

Laminat Parke Isıyı iletir Laminat Parke Uzun Ömürlüdür
Antialerjik: Antialerjik özelliğiyle tüyleri ve tozlar barındırmaz.

Sıcaklığı İletir;

Laminant Parke; Sıcak su içeren yerden ısıtmalı sistemler için en uygun zemin döşeme türüdür.

Uzun Ömürlüdür;

Laminant Parkenin; Ev, ofis ve mağaza alanlarında teknik olarak 25 yıl ömrü vardır.

Bir Laminant Parkeyi alırken kalınlığından başka neye dikkat edilmelidir?

Laminant Parkeyi araştırırken ilk etapta laminatın size uygun olup olmadığına bakmalısınız. Laminat parkeler birçok benzerinden çok daha dayanıklı olup, desen çeşitliliği sayesinde konutun her yerinde kullanılabilir. Ayrıca laminatlar 5-6 yılda bir silinip cilalanması gereken masif parkeden çok daha az bakım ister. Çünkü laminatlar çizilip aşınmayan koruyucu yüzey tabakaları sayesinde masif parke gibi bir bakımı gerektirmezler.

Çok yoğun kullanılan zeminlerde uygun laminat kullanılmazsa, birkaç yıl sonra aşınma meydana gelmesi kaçınılmaz olur ve bu gibi durumlar garanti kapsamına girmez.
Bütün bu hususları dikkate alarak, laminat alış verişini her çeşidi bulabileceğiniz Türkiyenin her noktasında konumlanmış bayilerimizden yapabilirsiniz.. Her ne kadar kataloglar size bir görsellik sunsa da, siz yine de biraz zaman harcayarak ürünü yerinde görüp alış veriş yapınız. Bu gibi alış veriş yerlerinin adreslerini firmamızdan temin edebilirsiniz .

Laminant Parke sağlıklı mıdır?

Sıkça duyduğumuz “ev tozu alerjisi” nden bir çok insan etkilenmiştir ki bu alerji aslında tozun içinde bulunan mikroba karşı duyulan bir alerjidir. Bunun da ötesinde bazı döşemeler halı gibi toz toplanmasına neden olurken aynı zamanda bu zeminlerde böceklere yetişme ortamı da sağlar. Böylelikle, bu minik böcekler sadece alerjisi olanlara değil sağlıklı kişilerde de alerjiye sebep olabilir.

Çoğu yetişkinler ve çocuklar ev tozu alejisinden dolayı sıkıntı yaşamaktadırlar ve eğer zamanında müdahale edilmezse bunun astıma dönüşeceği söylenmektedir.

Tekstil elyafları ve halı içlerinde bulunan bu küçük böcekler insan sağlığı için ciddi bir tehlike teşkil etmektedir. Alternatif olarak gelen Laminat yer döşemeleri insanlara sağlıklı bir ortam sağlamaktadır. Büyük bir çaba sarfetmeden hafif bir nemli bez kullanarak zemini temizleyebilirsiniz. Sıradışı desenleriyle büyüleyici bir yaşam ortamı sağlar. Halı döşemeye kıyasla sağladığı yüksek hijyenli ortam sayesinde laminat parke sadece alerjisi olan kişiler için değil aynı zamanda sağlıklı bir ortam isteyen ailelerin tercih ettiği zemin döşemesidir.

Bebekler sürekli yerde emekledikleri için ellerini yere dokunduktan sonra ağızlarına götürürler. Bundan dolayı zeminin mantarlardan ve bakterilerden mümkün olduğunca arındırılmış olması gerekir. 

designfloor.com.tr