Blog

HomeYapı-DiğerMastik Kullanıyoruz biz bu işi biliyoruz

Mastik Kullanıyoruz biz bu işi biliyoruz

Evlerimizde zaman zaman mutfak ve banyolarımızda karşılaştığımız su sızdırma sorunlarından doğru malzeme ve uygulama ile kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmamız gerekenler aslında birkaç pratik bilgiyi uygulamaktan ibarettir.

Mastiklerin temel fonksiyonları:

  1. Dolgu: Yapı malzemeleri arasındaki , derz, boşluk ve çatlakları doldurur.
  2. Yapıştırma: Kimyasal özellikleri sayesinde uygulandığı yapı malzemesi ile diğer yüzeyi birbirine yapıştırır.
  3. Yalıtım: İki yapı malzeme arasına uygulanan mastik, sızdırmazlık ve yalıtım sağlamaktadır.

Genel olarak mastiklerin sınıflandırılması:

  1. Silikon esaslı mastikler: Banyo, mutfak gibi ıslak hacimlerde, cam , sırlı seramikler gibi gözenekli olmayan yüzeylerde sızdırmazlık amaçlı uygulamalarda kullanılmaktadır.
  2. Poliüretan esaslı mastikler: Elastik olmaları dolayısıyla özellikle yapılardaki dilatasyon derzlerinde (yanyana yapılan ve birbirinden bağımsız olan yapıların arasında oluşturulan boşluk), cephe elemanları arasında, prefabrik elemanlar arasında sızdırmazlık amaçlı uygulamalarda kullanılmaktadır.
  3. Akrilik esaslı mastikler:  İç mekanlardaki derzlerin ve çatlakların doldurulmasında kullanılmaktadır.
  4. Bitüm esaslı mastikler: Çatılarda bitümlü örtülerin , su giderlerinin ve ışıklık gibi elemanların tamirlerinde kullanılmaktadır.
  5. Katran – Poliüretan esaslı mastikler: Yakıt ve yağ dayanımı gerektiren uygulamalarda asfalt ve beton döşemelerde meydana gelen çatlak ve derzlerin doldurulmasında kullanılmaktadır

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Renk değiştirebilen alarmlı dijital saat başlıklı makalemizde renk değiştirebilen saat hakkında bilgiler verilmektedir.