Blog

HomeDekorasyonMatkapla kendi işinizi yapmak istiyorsanız!

Matkapla kendi işinizi yapmak istiyorsanız!

Delme işlemi sırasında matkapta meydana gelen aşırı ısınmanın önlenmesi gerekmektedir. 

Zaman zaman aletin en yüksek devir sayısında ve boşta bir süre çalıştırılmasıyla bu sorunun önüne geçilebilmektedir. Havalandırma aralıklarından çıkan kızgın havanın sıcaklığı tahammül edilebilecek bir seviyeye düştükten sonra çalışma devam edebilir.

Duvar delme işleminde matkaba sürekli baskı kuvveti uygulanmamalı, matkap ara ara geri çekilerek matkap ucunun tozu tahliye etmesi sağlanmalıdır. Delme işlemi sırasında gövde üzerinde bulunan hava kanalları kapatılmamalıdır. Aksi halde aşırı ısınma meydana gelebilir. Delme işleminin ardından matkabın 5-6 sn boşta çalıştırılacak soğutma pervanesinin içerideki tozu tahliye etmesi sağlanır.

Vidalama işlerinde matkap kullanılmamalıdır. Sac delme uçları yüksek tork gerektirdiğinden bunlar ancak güçlü ve yavaş dönen aletlerle kullanılır.

Toza karşı önlem:

Matkap kullanımında özellikle beton, duvar ve fayans gibi malzeme delme işleminde fazla miktarda toz çıkmaktadır. Delme işlemine başlamadan evvel elektrikli süpürge yardımıyla özellikle korniş ve dübel deliği açma esnasında dökülen tozlar emilebilir ve ortam tozdan kurtulmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Çocuk odalarında hangi renkleri kullanmalıyım? başlıklı makalemizde çocuk odası dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.