Blog

HomeNasıl Yapılır?Su-ElektrikSu kaçağı nasıl tespit edilir? Ne yapmalıyım

Su kaçağı nasıl tespit edilir? Ne yapmalıyım

Bina, ev, işyeri, havuz gibi alanlara döşenen su tesisatı, yol açabileceği sorunlardan dolayı hassasiyetle ele alınması gereken unsurlardan birisidir. İyi yapılmayan su tesisatı sonucu yapıldığı alanlarda çürümeye, akıntıya neden olabilmektedir.

Su tesisatına başlamadan evvel, bina tesisat şeması mutlaka kontrol edilmelidir. Bu tema göz önüne alınarak tesisatı döşeyebilirsiniz. Bu tesisat şeması kontrol edilmezse, elektrik tesisatıyla olası çakışmalarda sorunlar yaşanacaktır.

Tesisatımızda kullanılacak malzemeleri iyi seçmek zorundayız. Sıcak suyun geçtiği boruların sıcak suya uygun olarak yapılması gerekmektedir. İyi olmayan ve seçilmeyen malzemeler uzun vadede sorunlara neden olmaktadır. Sarkmakta, sı sızdırmakta veya patlama yapmaktadır.

Su tesisatı yapıldıktan sonra mutlaka tesisatımızın kontrolü yapılmalıdır. Bazen ustamızın istemi dışında hatalı üretimlerden kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Deneme safhasında bu sorunlar mutlaka ortaya çıkmaktadır. Bunun üzerinde hassasiyetle durulması gerekmektedir.

Su tesisatı, her ne kadar düzenli ve intizamlı yapılsa da uzun zaman içerisinde tesisatlarımızda sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bazen bu sorunlar bizim istemimiz dışında gerçekleşmektedir. Bu durumlarda neler yapılması gerektiği kısaca belirtmeye çalışalım.

Su tesisatı probleminin en başındaki sorun su kaçaklarıdır. Su kaçakları genelde tadilat aşamasındaki uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır. Su kaçakları günümüzde su tespit cihazı ile kırılmadan tespit edilmekte ve sorunlar fazla zarar verilmeden çözümlenmektedir. Bu cihaz olmadan da ustalarımız su sızıntısının nerden kaynaklandığını ses veya zarar verilen yerden yola çıkarak tespit edebilmektedirler. Bu konuda genel olarak ustalarımıza güvenebilirsiniz.

Kısaca usta gereksinimi olmadan da su kaçaklarını tespit edip çözümler üretebilirsiniz. Nemli olan bir duvar veya akan yere bakarak da sorunu bulabilirsiniz. Örneğin tuvaletiniz aşağıya akıyorsa seramiklerin kenarlarındaki boşlukları 1 kg derz dolgusu alarak dolgu yapabilirsiniz. Yine süzgeçlerin kenarlarından da aşağıya su akabilmektedir. Bu iki sorunu 1 kg lik derz dolgusuyla rahatlıkla çözümleyebilirsiniz. Unutmayın ki sorunların ekseriyeti ya süzgeç kenarından ya da alaturka wc lerin kenarının boş olmasından kaynaklanmaktadır.

Su tesisatının yapımıyla ilgili soru, sorun veya görüşleriniz olursa ve bunları bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Saygılarımızla

Bir önceki yazımız olan Laminant Parke Nasıl Döşenir? (2.Video) başlıklı makalemizde Laminant Parke Nasıl Döşenir hakkında bilgiler verilmektedir.