Blog

HomeDekorasyonRenklerTamamlayıcı renkleri dekorasyonda nasıl kullanmalıyız

Tamamlayıcı renkleri dekorasyonda nasıl kullanmalıyız

Renk çemberinde karşı karşıya bulunan renklerdir. Yanyana geldiklerinde daha parlak ve canlı etkiye sahip olurlar. Her rengin kişiye pozitif ve negatif etkileri vardır. Başlangıçta pozitif etkilerini yükleyen renk uzun süre kullanıldığında negatif etkilerini yüklemeye başlar. Bu negatif etkiler o rengin tamamlayıcısı ile nötürlenir.

Kırmızı-Yeşil; Sarı-Mor; Mavi-Turuncu renk ikilileri, ana renklerin renk dairesindeki zıtlıklarıdır. Bu renkler aynı zamanda aralarında bütünleyici-tamamlayıcı özelliği sahiptirler.

 

Kırmızı-Yeşil:

Kırmızı en güçlü renklerden birisidir. Dinamizm ve enerji sağlar. Genelde mutfaklarda ve aksesuar olarak yatak odalarında kullanılması önerilir.

Yeşilin ise eğitici, arındıran bir etkisi vardır. Özellikle ev girişlerinde ve salonda idealdir. Dışarıdan stres içinde gelen kişinin yorgunluğunu ve stresini almaya yardımcı olur. Kırmızı yoğun kullanılmış ise olumsuz yönde agresif ve saldırgan özellikler ifade eder. Tamamlayıcısı turkuaz-yeşil ile beraber kullanılmalıdır.

Sarı-Mor:

Sarı tetikleyici bir renktir. Güneşin rengidir ve gençlik aşılar. Okul çağındaki çocuk ve genç odalarında kullanılabilir. Zekanın çalışmasına yardımcı olabilir ve pratik çözümler sağlar. Ancak çok kuvvetli olduğundan tamamlayıcısı mor renk ile dengelenmelidir. Ayrıca bu odalardaki çocukların uyuyacağı kısımlarda kısmi de olsa bu sarı renk yerine pembe veya mavi tercih edilmelidir. Aksi halde aşırı uyarı etkisiyle uyku bozuklukları oluşabilir. Çalışma alanında sarı ve mor renk tercih edilebilir.

Mor ise, aynı şekilde koyu tonlarından kaçınılması gereken bir renktir. Mor rengin koyu tonları psikolojinin zorlanmasına, hayal gücünün çok artmasına neden olabilir. Ama özellikle lila uygu getirir. Yatak odaları için mor ve tonları idealdir.

 

Mavi-Turuncu:

Mavi dinlendirici, iyileştirici ve sakinleştirici etki sağlamaktadır. Turuncu ise duyguların ön plana geçmesine yardımcı olur ve neşelendirir. Turuncunun fazla kullanılması melankolik bir hava oluşturabilir. Bu nedenle mavi ile dengelenmesi gerekmektedir. Özellikle oturma odalarında tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Matkapla kendi işinizi yapmak istiyorsanız! başlıklı makalemizde matkap hakkında bilgiler verilmektedir.