Blog

HomeDekorasyonDeko-DiğerUzun Montlarla Kışınız Kısa Geçsin

Uzun Montlarla Kışınız Kısa Geçsin

Kış, bu sene adının hakkını verince kıyafetler de bundan nasibini aldı. Uzun ve soğuk günlerin değişmez parçası mantolar kışa uyum sağlayarak boylarını uzattı.

Sadelik arayışı boyları uzattı

Mantoların uzun boyunun arkasında aslında bir süredir gündemde olan sadeleşme akımı var. Zira uzun manto demek tek parçada şıklığı yakalamak anlamına geliyor. Şehirli kadını altına ne giydim üstüne ne taktım gibi yorucu çabalardan uzaklaştırıp; sade, güçlü ve şık göstermenin pratik yolu bu modeller. Klasik mantolar olarak öne çıkan uzun boylu modeller eskisi gibi sadece ciddi görünümler de sunmuyor. Aksine altına bembeyaz spor ayakkabılar, içine sweat shirt’lerle bile giyilip hafta sonuna da ayak uyduruyor. Uzun mantolarda mümkün olduğunca az detay var. Düğmeler ve kemerler dışında oldukça sadeler. Kumaş kalitesinde öncelik var tabii. Renklerde gri ve füme öne çıkıyor. Fakat lacivert, siyah, krem ve taba gibi renklere de fazlasıyla yer verilmiş. Gelecek kış da uzun mantolar birçok koleksiyonda şimdiden yerlerini almış görünüyor. Hızlı moda markalarında ise manto boyları hâlâ ara boy, birkaç uzun model dışında fazla alternatif yok gibi. Fakat muhafazakâr kesime hitap eden butik mağazalar ve tasarımcılar akımı yakalamış görünüyor.

Bana bir masal anlat moda

Bu kış moda için masal gibi geçiyor. İlham kaynakları çocuk masalları olan bir sürü koleksiyon geldi geçti podyumdan. Pelerinler, Kırmızı Başlıklı Kız masalını aratmadı çoğu kez. Kötü kalpli kahramanlar bile unutulmamıştı bu kış masalı tadındaki koleksiyonlarda. Masalları en iyi işleyen markaların başında ise Dolce Gabbana geliyor. Markanın hedef pazarı olan birçok ülkede çocuk giyim için hazırlanan konsept mağazalar adeta bir masal kitabından fırlamış gibi tasarlanmış. İtalya’da yapılan ve markanın resmi Instagram sayfalarında paylaşılan bir fotoğrafta ise Robin Hood kılığına girmiş bir tiyatrocu çocuklara masal anlatıyor. Çocukların yerde oturup, can kulağıyla dinlediği masallar ve ortamı düşününce oranın bir mağaza değil, neredeyse bir anaokulu olduğunu düşünüyorsunuz. Görünen o ki, lüks markalar, minik müşterilerinin kalplerini kazanmak için oldukça istekli. Masumiyetin temsili masallar ise markaların hedefine giden yolda artık bir araç.

Seyahat meraklısı şehirlilere…

Lüks markaların birkaç sezondur reyonlarından eksik etmediği tasarımcı işi sırt çantaları, Türkiye’de de kendini pek sevdirmiş görünüyor. Niyazi Erdoğan’ın Niyo adını verdiği desenli sırt çantaları sosyal medyanın da etkisiyle bir fenomene dönüşmüş durumda. Yaz başı özellikle tanınmış kadın bloggerlerin seyahat fotoğraflarına eşlik eden çantaların, bywonderland.com’da satışa çıkmasıyla birlikte her geçen gün yaygınlaştı. Grafik tasarımcı, reklamcı, fotoğraf sanatçısı gibi tasarımla içli dışlı ve seyir halinde yaşayanlar çantayı çok sevmiş görünüyor. Çantaların tasarımları, Niyazi Erdoğan’ın ilham kaynaklarından izler taşıyor. Örneğin çok beğenilen portakal desenli pixel çantanın deseni, tasarımcının Fatih’te gördüğü eski bir apartmanın dış cephesinden esinleniyor. Üzerinde bisiklete binen bir gencin fotoğrafı olan gri, siyah tonlardaki çanta ise Taksim Atatürk Kitaplığı’ndan ilham alınmış. Henüz satışta olmayan yaz tasarımlarında ise kırlangıçlar süslüyor çantaları. İyi düşünülmüş tek bir ürün bazen hızla bir markanın kitleselleşmesine kapı açabiliyor. Niyo, bu açıdan çok iyi bir örnek. Ama kabul edelim, sosyal bir marka olmasının da büyük etkisi var. Eğer butik bir markaysanız viral yollar sizi hedefe daha hızlı taşıyor.

Kaynak:Zaman.com

Bir önceki yazımız olan Sonbahar Temalı Dekorasyon Önerileri başlıklı makalemizde Sonbahar temalı dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.